Szanowni Państwo,

Rejestracja została zamknięta, zgłoszenia nie są już przyjmowane.

Istota rzeczy w podatkach: GAAR, SAAR, WHT i TP

on-line, 18 czerwca 2021

Spotkanie on-line
*

KONFEDERACJA LEWIATAN

we współpracy z Kancelarią Dentons,

zaprasza na spotkanie online:

Istota rzeczy w podatkach: GAAR, SAAR, WHT i TP

18 czerwca, 2021 r., godz. 10-11.30

Udział bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR) oraz tzw. małe klauzule obejścia prawa (SAAR) są jednym z istotnych, a zarazem kłopotliwych obszarów dla podatników. Przepisy GAAR obowiązują w Polsce od 2016 r., na początku 2018r. zostały istotnie zmienione, natomiast kluczowa jest praktyka organów podatkowych oraz ich podejście do stosowania regulacji antyabuzywnych. Wnioski płynące z analizy praktyki można wykorzystać do oceny ryzyka po stronie przedsiębiorstwa i podjęcia decyzji co do zarządzania tym ryzykiem. Istotne jest także obserwowanie obszarów, które są na celowniku organów skarbowych, aby móc określić, czy organizacja jest bezpieczna.

Z kolei od przynajmniej ostatnich 3 lat nie daje o sobie zapomnieć podatek u źródła od płatności zagranicznych (WHT). Najpierw ustawodawca wprowadził restrykcyjne przepisy, potem kilkakrotnie zawieszano stosowanie tych najbardziej kontrowersyjnych, a ostatnio Ministerstwo Finansów deklarowało ich złagodzenie. Ta sytuacja nie pomaga płatnikom we właściwym stosowaniu przepisów podatkowych.

Kolejne zagadnienie, które od kilku lat budzi szczególne zainteresowanie resortu finansów i organów podatkowych, to ceny transferowe. Ministerstwo Finansów pracuje nad objaśnieniami dotyczącymi stosowania przepisów o cenach transferowych w wielu obszarach. Od początku 2021 roku zostały opublikowane objaśnienia podatkowe co do korekty cen transferowych i metody porównywalnej ceny niekontrolowanej. Zakończyły się również konsultacje publiczne w zakresie projektu objaśnień regulacji dotyczących domniemania i należytej staranności w identyfikowaniu transakcji z rajami podatkowymi oraz projektu interpretacji ogólnej w sprawie definicji transakcji kontrolowanej.

W oparciu o swoje praktyczne doświadczenia eksperci z Zespołu Prawa Podatkowego kancelarii Dentons podczas webinarium odpowiedzą na pytania związane z powyższymi istotnymi z punktu widzenia podatników zagadnieniami:

 • Jakie są przykłady podejścia polskich organów podatkowych do stosowania przepisów antyabuzywnych? Jak zarządzać ryzykiem zastosowania tych klauzul?
 • Jakie są trendy w kontrolach podatkowych?
 • Jaki wymiar praktyczny mają zmiany w zakresie cen transferowych dla przedsiębiorców? Jak sprostać wyzwaniom związanym z tym obszarem?
 • Jakie wnioski płyną z kontroli podatkowych w zakresie cen transferowych?
 • Jakie są ogólne zasady opodatkowania WHT? Jaki jest praktyczny wymiar nowych przepisów?

Spotkanie jest skierowane zarówno do osób zainteresowanych, jak i na co dzień zajmujących się tematyką podatkową, zwłaszcza do właścicieli firm, osób zarządzających przedsiębiorstwami, dyrektorów i pracowników działów finansowych, prawnych i podatkowych.

PROGRAM

I. Przepisy antyabuzywne oraz kontrole podatkowe – trendy

 • GAAR, SAAR – zasady stosowania przepisów, czy jest już jakaś praktyka w tym zakresie?
 • Zarządzanie ryzykiem zastosowania klauzuli GAAR lub SAAR.
 • Trendy w kontrolach podatkowych – co o kontrolach mówią liczby?

II. Podatek u źródła (WHT) – ogólne zasady i praktyka podatkowa

 • Ogólne zasady opodatkowania podatkiem u źródła (WHT).
 • Nowe regulacje w zakresie pojęcia rzeczywistego właściciela (beneficial owner) i obowiązku dochowania należytej staranności przy wypłatach zagranicznych.
 • Najnowsza praktyka podatkowa.
 • Aspekty praktyczne nowych przepisów WHT.

III. Ceny transferowe – ewolucja i trendy

 • Najnowsze zmiany w zakresie cen transferowych – podsumowanie ostatnich działań Ministerstwa Finansów.
 • Praktyczne konsekwencje zmian w przepisach z zakresu cen transferowych na przestrzeni ostatnich kilku lat – obserwacje.
 • Kontrole w zakresie cen transferowych – czego nas uczą i czego można się po nich spodziewać.

Webinarium poprowadzą eksperci z Zespołu Prawa Podatkowego kancelarii Dentons: Cezary Przygodzki, doradca podatkowy, partner kierujący Zespołem Prawa Podatkowego; Dariusz Stolarek, doradca podatkowy, partner; Aleksandra Rutkowska, radca prawny, counsel; Dagmara Cisowska, doradca podatkowy, counsel.

Dentons jest największą kancelarią prawną na polskim rynku i jedną z pierwszych międzynarodowych kancelarii prawnych w Polsce. Posiada bogate doświadczenie w doradzaniu przy największych, najbardziej złożonych i innowacyjnych transakcjach, projektach i sprawach spornych. W 2020 roku Chambers Europe uznał Dentons Firmą Prawniczą Roku w Polsce. Praktyki Dentons są wysoko oceniane przez prestiżowe rankingi i publikacje prawnicze, w tym Chambers Europe, The Legal 500 EMEA, IFLR1000.

Szczegóły organizacyjne

 • Potwierdzeniem udanej rejestracji jest otrzymanie maila potwierdzającego rejestrację; w przypadku braku takiego maila, prosimy o kontakt w sprawie potwierdzenia Państwa rejestracji.
 • Dzień przed wydarzeniem lub rano w dniu wydarzenia, otrzymają Państwo unikalny link do zalogowania się na stronie webinarium.
 • Aby uniknąć braku maili dotyczących wydarzenia, prosimy o zwrócenie uwagi na literówki w adresie mailowym i wpisywanym w formularzu rejestracyjnym, sprawdzanie folderu SPAM, zostawienie bezpośredniego kontaktu telefonicznego w formularzu rejestracyjnym, sprawdzenie polityki działów IT w kwestii filtrów SPAM serwerów pocztowych i zaufanych nadawców poczty przychodzącej.
 • Webinarium odbywa się on-line za pomocą platformy ClickMeeting.
 • Wszystkie informacje o technicznych aspektach webinarium znajdą Państwo na stronie rejestracji.
 • W trakcie webinarium będzie możliwość zadawania pytań przez uczestników.

W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt:

Grażyna Mazurek Konfederacja Lewiatan, e-mail:gmazurek@konfederacjalewiatan.pl
tel. +48 22 55 99 940

Dane wydarzenia:


Początek: 18 czerwca 2021 godz. 10:00

Koniec: 18 czerwca 2021 godz. 11:30

Miejsce:
Spotkanie on-line
*, on-line